Руковање Mp3, Mp4, FLAC, Ogg, APE, AAC и Wav фајловима може бити подељено у 2 групе: дистортовани и не дистортовани. И ако дистортовани начини прераде, промене оригиналну релацију амплитуда од њиховог нивоа и фреквенције, не дистортовани начини прераде мењају ниво свих амплитуда једнако или остављају непроменљив ниво свих амплитуда и фреквенција звука.
Најраспострањењији дистортовани начин прераде је употреба еквилајзер , а најраспострањењији недистортовани начин прераде је употреба нормализатор. У овом чланку ми ћемо говорити о нормализаторе.
Циљ нормализације је та, да амлитуда промени оригинални аудио сигнал а облик остаје исти.
И осети се слушајући, промена јачине звука илити опсег.
Промена опсега је пропраћена променом у динамичном досегу, нпр. Однос најјаче вредности до најтише вредности звучног сигнала.
Са повећавањем опсега повећава се и динамични досег. Ограничење је то, да редукција динамичног досега и опсега бива пропраћена чињеницом да музика звучи исто, монотоно, цело време са отприлике истим опсегом, постаје досадна, без могућности изражавања, равна, изражавање и динамичност нестају, светлост перцепције је изгубљена.
Наравно, можете користити оловку или дугме за повећање опсега и просто повећате јачину звука, без помоћи normalizer-а али ако немате једну песму, него групу песама, или песме, то ствара неприлику. Свака композиција има свој опсег, динамични досег и просечни опсег звука.
Ако су све песме или музичке композиције у истом стилу или жанру, као правило, можемо ограничити максималну нормализацију. Максимална нормализација за групу композиција се поправља за сваки опсег композиције, динамични досег на истом нивоу тако да све композиције имају исти опсег и динамички досег.
Ако су све песме или музичке композиције у другачијем стилу или жанру, као правило, прибегните нормализацији на просечном нивоу. Нормализација на просечном нивоу за групе композиција поправља опсег или динамички досег на разним нивоима за сваку композицију у зависности од вредности просечног опсега од те композиције која ствара осећај идентичног опсега на транзицијама са једне песме или композиције на другу за групу композиција.
Узмимо у обзир нормализацију звука са препоруком на програм Sound Normalizer.
Неналик едиторима звука као што је "Sound Forge", који нормалзује Mp3 фајлове, прво конвертује Mp3 фајл у Wav фајл, затим нормализује Wav фајл и затим га конвертује назад у Wav фајл па у Mp3 - Sound Normalizer нормализује Mp3 фајлове без било какве трансформације или конвертовања према томе мења сервисне информације у сваком фрејму Mp3 фајла.
Такође, у контраст плејерима као што је "foobar 2000", који нормализује Mp3 фајлове користећи APEv2 ознаке док оставља сваки фрејм Mp3 фајла нетакнутим - Sound Normalizer не користи APEv2 ознаке за нормализацију, што омогућава слушање Mp3 фајлова у "гвожђа" или хардвера валкман са флеш меморијом. Уосталом Sound Normalizer обавља тест и нормализацију посебно за сваки канал омогућавајући вам да аутоматски постројавате нормализацију нивоа опсега од сваког канала ка истом нивоу који побољшава стерео ефекат.
У Мономодни плејер моду да бисте отворили фајл, користите команду "Open".
Да бисте приступили Пакетном Моду морате извршити команду "Batch Processor".
У Batch Processor-у отварате фајлове на три начина:
Додајте
Ако користите команду "Add Files" која може да селектује Mp3, Mp4, FLAC, Ogg, APE, AAC, или Wav фајл или фајлове;
Ако користите команду "Add Folder" која може да селектује Mp3, Mp4, FLAC, Ogg, APE, AAC, или Wav фајлове у овом фолдеру;
Ако користите команду "Add Folder" која може да селектује Mp3, Mp4, FLAC, Ogg, APE, AAC, или Wav фајлове у овом фолдеру и свим подфолдерима садржаним у тим фолдерима.
Програм за Mp3 фајлове нормализује у просеку ниво са дефиницијом исечка. Јер након компресовања Mp3 фајлова често ниво звука је близу максималног нивоа или прелази тај један врх нормализације за Mp3 фајлове које сматра прикладним.
Најбоља опција би била комбинација нормализације на просечном нивоу са максималном нромализацијом спречавајући секције.
Секције (Клипинг или Clipping) представља Mp3 фајл када конверзија крене а Wav фајлу је максимални врх преко 90%, зато пре него што конвертујете Wav фајлове у Mp3 урадите нормализацију до врха Wav фајла да не буде преко 90%.
Секције – дисторција аудио сигнала, која је изражена у приказу као "шиштање" и "cod".
Молимо слушајте и гледајте ка истом звучном сигналу без секције и са секцијама.
Без Секције (NoClipping.mp3)
Слушајте и упоредите неисјечени аудио "NoClipping.mp3" са исеченим аудио "Clipping.mp3"
Без Секције
Секције
Sound Normalizer
Sound Normalizer
Секције (Clipping.mp3)
Слушајте и упоредите исечени аудио „Clipping.mp3“ са неисјеченим аудио „NoClipping.mp3“
Секције
Без Секције
Sound Normalizer
Sound Normalizer
За Mp3, Mp4, FLAC, Ogg, APE, AAC и Wav фајлове оба Мономодни и Пакетном мода да нормализујете на просечном нивоу препоручљиво је да проверите и утврдите препоручени максимални ниво нормализације без Секције.
Провера
Препоручени максимални ниво нормализације без секције – је оптимални ниво нормализације који елиминише секције и пружа максимални квалитет звука.
У Пакетном Моду препоручени максимални ниво батцх нормализације листе обраде без секције – је оптимални ниво нормализације који елиминише секције и пружа максимални квалитет звука, који се рачуна за тренутну обраду листе.
Групно Провера
У Пакетном Моду, постоји команда "Normalize each file on a maximum level without clipping" – Ово је имплементација од нормализације до врха на максималном нивоу за Mp3 фајлове, нпр. У сваком фајлу звук је појачан баш толико да се звучник не "тресе" и да је звук максимално могућ.
"Save the ratio between the channels" је нормално онемогућен и Sound Normalizer се аутоматски подешава према просечном нивоу врха или опсега сваког канала. Када је ова команда Sound Normalizer ће задржати оригиналну размеру од прошлог нивоа опсега између канала повећавајући звук сваког канала до исте вредности до нивоа дате синхронизоване контроле слајдера нормализације. То јест, команда "Save the ratio between the channels" омогућава вам да промените опсег два стерео канала (леви, десни) до исте вредности, и самим тим његов оригинални опсег разлике између канала. У овим двојним каналима стерео сигнал је селектован имајући максималну амплитуду или гласноћу. Базирано на овој информацији и нормализација је извршена истовремено у два канала.
Ниво нормализације за Mp3 фајлове у програму Sound Normalizer је изражен процентуално у вредности од 89 dB. То јест 89 db – што је 100%.
89 dB - је дефинисан практичним разматрањем за већину Mp3 фајлова опсега звука, на којима нема секције.
Смањење величине Mp3, Wav и FLAC фајлова
Ако желите да смањите квалитет и величину mp3 фајла, онда морате да користите конвертер или конвертер из mp3 у mp3.
Sound Normalizer садржи конвертер из mp3 у mp3 са сачуваним оригиналним ID3 v1 и v2 тагом (Артист / Наслов / Жанр и тако даље.).
Треба забележити да повећавање брзине протока или брзине mp3 фајловима не повећава квалитет звука тог фајла.
Окретање у Пакетном Моду као што је показано у облику доле, видећете колону "The expected size of the" вредност у овој колони ће бити ажурирана сваког пута када сте у подешавањима кодера (тастер "Settings ..." излазни формат "MP3" у "Batch Converting" ) стисните "Apply" тастер или "OK."
Очекивани величина
За смањивање величине mp3 фајла је боље да смањите брзину протока или брзине. У овом случају имате 3 варијанте мода за компресију стриминг података:
1. Са константном брзином протока (Constant bitrate, CBR);
2. Са променљивом брзином протока (Variable bitrate, VBR);
3. Са просечном брзином протока (Average bitrate, ABR).
CBR мод ће вам дати предвиђену величину mp3 фајла.
VBR ће вам дати непредвидљиву вредност смањења mp3 фајла.
ABR ће вам дати предвиђену са већом (у поређењу на VBR) прецизношћу вредност mp3 фајла.
Када сте трансферовали звучни формат FLAC користећи Sound Normalizer може да смањи величину .flac фајла за бар још 10%. Да бисте урадили ово потребно је да отворите фајл .flac и смањите ниво нормализације фајла базирано на чињеници да смањење нивоа нормализације за 1% смањује величину .flac фајла за бар 0.2%.
Налажења
Нормализација – је не дистортивни начин обраде.
Нормализација је пропраћена променом у опсегу или динамичном домету, то је релација од најгласније до најтише вредности звучног сигнала.
Нормализација омогућава да поправите квалитет: Ако су Mp4, FLAC, Ogg, APE, AAC, Wav фајлови, ово се одражава у динамичном домету Mp3 фајлова који изражавају елиминацију исечака.
Започињање нормализације Mp3, Mp4, FLAC, Ogg, APE, AAC и Wav фајлова мора се имати на уму да постоје 2 врсте нормализације:
Нормализација врха;
Нормализација на просечном нивоу.
Треба да знате да постоје 2 мода за нормализацију:
Мономодни;
Пакетном Моду.
Пакетном Моду нормализовање ради са листом процеса и омогућава да поређате доживљени опсег за групу композиција. Ако све песме припадају истом жанру или групи музике, углавном је довољна нормализација врха.
Ако су групне композиције песме које припадају различитим жанровима, углавном је потребно да се користи нормализација на просечном нивоу.
За Mp3 фајлове се мора користити нормализација на просечном нивоу, јер је њихов опсег углавном једнак или прелази максимум, што проузрукује секције. У додатку, због његове мале величине на диску или флеш меморији је велики број Mp3 фајлова, који углавном припадају другачијем жанру музике. Самим тим, за Mp3 фајлове је добро коришћење нормализације на просечном нивоу заједно са нормализацијом врха спречавајући исечке и повећавајући квалитет.