СSposoby przetwarzania plików Mp3, FLAC i Wav można podzielić na dwa rodzaje: zakłócone i nie zakłócone. Jeśli zakłócone sposoby przetwarzania zmieniają oryginalne proporcje amplitud, ich poziom i częstotliwość, nie zakłócone sposoby przetwarzania zmieniają poziom wszystkich amplitud jednakowo albo zostawiają na niezmiennym poziomie wszystkie amplitudy i częstotliwości dźwięku.
Najbardziej rozpowszechnionym zakłóconym sposobem przetwarzania jest wykorzystanie equalizera, najbardziej rozpowszechnionym nie zakłóconym sposobem przetwarzania jest wykorzystanie normalizatora. W tym artykule rozpatrzymy normalizator.
Istotą normalizacji jest to, że zmienia się amplituda początkowego sygnału dźwiękowego, ale kształt pozostaje taki sam. I to odbiera się na słuch, jak zmiana mocy dźwięku lub głośności.
Zmiana głosności towarzyszy zmianam zakresu dynamiki, to znaczy, stosunek głośności między dźwiękiem najcichszym a najgłośniejszym w sygnale audio. Wraz ze wzrostem głosności zwiększa się także zakres dynamiczny.
Zwężenie, zmniejszenie zakresu dynamiki i głośności towarzyszy muzyce, która brzmi dokładnie, monotonnie, cały czas z jednakową głośnością, dlatego staje się nudna, niewyrazista, bardziej płoska, znika ekspresja i dynamizm, traci się jasność odbioru.
Oczywiście, można użyć długopisu lub przycisku głośności i po prostu zwiększyć głosność, bez pomocy normalizatora, ale jeśli macie nie jedną piosenkę, lecz cała grupę utworów lub piosenek, to sprawia wyczuwalny dyskomfort. Każda kompozycja ma swoją głosność, zakres dynamiki i średni poziom głosności.
Jeśli wszystkie utwory i kompozycje muzyczne wykonywane są w jednym stylu czy gatunku, z reguły, można ograniczyć się normalizacją szczytową. Normalizacja szczytowa dla grupy kompozycji ustawia dla każdej kompozycji głosność i zakres dynamiki na jednym poziomie w taki sposób, że wszystkie kompozycje mają taki samy zakres dynamiki i głosność.
Jeśli wszystkie utwory i kompozycje muzyczne wykonywane są w różnym stylu czy gatunku, z reguły, uciekają się do normalizacji na średnim poziomie. Normalizacja na średnim poziomie dla grupy kompozycji ustawia głośność albo zakres dynamiki na różnym poziomie dla każdej kompozycji w zależności od średniej wartości głosności tej kompozycji, w tym stwarza poczucie równej głosności przy przejściu od jednego utworu lub kompozycji do drugiego dla całej grupy kompozycji.
Rozważymy normalizację dźwięku w odniesieniu do programu Sound Normalizer .
W przeciwieństwie do audio edytorów typu "Sound Forge", które wykonując normalizację plików Mp3 najpierw przekonwertują ten plik MP3 do formatu WAV, następnie normalizują ten plik WAV i przekształcą go z powrotem do Mp3 - Sound Normalizer wykonuje normalizację plików Mp3 bez jakichkolwiek transformacji i konwertowań i w tym po prostu zmienia informację o usługach w każdym frejmie pliku Mp3.
Także w przeciwieństwie do takich odtwarzaczy jak "foobar 2000", które wykonując normalizację plików Mp3 wykorzystują do tego znaczniki, pozostawiając jednocześnie każdy frejm pliku Mp3 nietkniętym - Sound Normalizer nie używa znaczników w celu normalizacji, umożliwia słuchanie plików MP3 w "żelaznych" odtwarzaczach z pamięcią flash. Ponadto, Sound Normalizer wykonuje sprawdzanie i normalizację osobno dla każdego kanału, co pozwala podczas normalizacji na automatyczne dostosowanie poziomu głośności w każdym kanale na tym samym poziomie, co znacznie uwydatnia efekt stereofoniczny i stereobalans.
Przed przystąpieniem do normalizacji należy otworzyć plik.
Program posiada 2 tryby - pojedynczy i pakietowy.
Tryb pojedynczy
Tryb pakietowy
W trybie pojedynczym żeby otworzyć plik uruchomcie polecenie "Otworzyć".
Aby przejść do trybu pakietowego należy uruchomić polecenie "Procesor pakietowy".
W Procesorze pakietowym można otworzyć pliki na trzy sposoby:
Dodać
Jeśli uruchomicie polecenie "Dodać pliki" będziecie mogli wybrać plik lub pliki Mp3, FLAC lub Wav;
Jeśli uruchomicie polecenie "Dodać folder" " będziecie mogli wybrać wszystkie pliki Mp3, FLAC lub Wav znajdujące się w folderze;
Jeśli uruchomicie polecenie "Dodać foldery" będziecie mogli wybrać wszystkie pliki Mp3, FLAC lub Wav znajdujące się w tym folderze i wszystkich podfolderach znajdujących się w tym folderze.
W programie dla plików Mp3 realizowana normalizacja na średnim poziomie z ustalonymi przycinaniami.
Ponieważ po kompresji dla plików Mp3 często poziom dźwięku jest zbliżony do maksymalnego poziomu lub przekracza go, wtedy jedna normalizacja szczytowa dla plików Mp3 okazuje się nieuzasadnioną.
Najbardziej optymalnym wariantem będzie połączenie normalizacji na średnim poziomie z szczytową normalizacją zapobiegającej przycinaniu sygnału dźwiękowego.
Przycinania sygnału dźwiękowego pojawiają się w pliku Mp3 kiedy odbywa się konwertowanie pliku Wav z maksymalnym poziomem powyżej 90%, dlatego przed konwertowaniem pliku Wav do formatu Mp3 wykonujcie normalizację szczytową pliku Wav z poziomem nie więcej niż 90%.
Przycinanie sygnału dźwiękowego również nazywają przesterowaniem - to zakłócenia dźwięków, przejawiających się w postaci "syczenia" lub "ćwierkania".
Proszę posłuchać i obejrzeć ten sam sygnał dźwiękowy bez przycięcia i z przycięciami.
Bez przycięcia
Posłuchaj i porównaj nieobcięty dźwięk „NoClipping.mp3” z obciętym dźwiękiem „Clipping.mp3”
Bez przycięcia
Z przycięciami
Sound Normalizer
Sound Normalizer
Z przycięciami
Posłuchaj i porównaj przycięty dźwięk „Clipping.mp3” z nieobciętym dźwiękiem „NoClipping.mp3”
Z przycięciami
Bez przycięcia
Sound Normalizer
Sound Normalizer
Dla plików Mp3, FLAC i Wav, zarówno w trybie pojedynczym i pakietowym, przed normalizacją na średnim poziomie należy sprawdzić i określić zalecany maksymalny poziom normalizacji bez przesterowania.
Sprawdzanie
Zalecany maksymalny poziom normalizacji bez przesterowania - to optymalny poziom normalizacji, eliminujący przycinania i zapewniający maksymalną jakość dźwięku.
W trybie pakietowym, zalecany maksymalny poziom normalizacji szczytowej listu przetwarzania bez przycinania - to optymalny poziom normalizacji, eliminujący przycinania i zapewniający maksymalną jakość dźwięku, obliczony dla bieżącej listy przetwarzania.
Sprawdzanie w trybie pakietowym
W trybie pakietowym mamy funkcję "Normalizować każdy plik na maksymalnym poziomie bez przesterowania" - ta funkcja przedstawia sobą realizację normalizacji szczytowej na maksymalnym poziomie dla plików Mp3.
Poziom normalizacji dla plików Mp3 w programie Sound Normalizer wyraża się w procentach o wartości 89 dB. To znaczy 89 dB - to 100%.
89 dB - to wyznaczony dla większości plików Mp3 poziom głosności, gdzie jeszcze nie ma przycięć.
Zmniejszenie rozmiarów plików Mp3, Wav i FLAC
Jeśli chcecie zmniejszyć rozmiar i jakość mp3 pliku, wówczas należy skorzystać z przetwornika lub konwertera z Mp3 do Mp3. Sound Normalizer zawiera w sobie przetwornik lub konwerter z mp3 do mp3 przy jednoczesnym zachowaniu oryginalnych ID3 v1 i v2 znaczników (Artysta / Tytuł / Gatunek i inne).
Należy zauważyć, że wzrost prędkości przepływu lub przepływności pliku mp3 nie zwiększa jakości dźwięku tego pliku.
Przechodząc do trybu pakietowego, jak pokazano na rysunku poniżej, zobaczycie kolumnę
"Oczekiwany rozmiar" znaczenie w tej kolumnie będzie aktualizowane za każdym razem kiedy
w ustawieniach kodera (przycisk "Ustawienia...", Format wyjściowy "Mp3" na karcie "Konwersja pakietowa") będziecie naciskać przycisk "Zastosować" lub "Ok".
Oczekiwany rozmiar
Aby zmniejszyć rozmiar plików mp3 najlepiej zmniejszyć prędkość przepływu lub przepływności (angl. bitrate). W tym przypadku macie 3 opcje do kompresji danych strumieniowych:
1. Ze stałą przepływnością (ang. Constant bitrate, CBR);
2. Ze zmienna przepływnością (ang. Variable bitrate, VBR);
3. Z maksymalnie możliwą przepływnością (ang. Average bitrate, ABR).
Tryb CBR da Wam najgorszą jakość, ale przewidywalny i najmniejszy rozmiar pliku mp3.
Tryb VBR da Wam najlepszą jakość, jednak wielkość zmniejszenia mp3 pliku będzie nieprzewidywalna.
Tryb ABR da trochę lepszą jakość niż przy użyciu CBR, ale gorszą niż przy użyciu VBR, jednak wielkość zmniejszenia pliku mp3 może być przewidziana z większą (w porównaniu z VBR) dokładnością.
Jeśli chcecie utrzymać jakość i zmniejszyć rozmiar pliku WAV, to najlepiej skorzystać z przetwornika lub konwertera z Wav do FLAC.
Domyślne parametry kodera FLAC skonfigurowany w taki sposób, aby uzyskać optymalną równowagę między prędkością a poziomem kompresji dla większości typów plików wejściowych. Jednak większość takich typów plików wejściowych jest taka, że większość parametrów kodera FLAC są przeznaczone do dźwieku z CD-Audio (t.z. 44.1 kHz, 2 kanały, 16 bit). Dzięki prostym algorytmom rozszerzenia prędkość dekodowania FLAC jest wyżej prędkości kodowania, do tego koder FLAC ma wsparcie sprzętowe na poziomie żelaza, co sprawia, że kodek jest jeszcze szybszy i bardziej energooszczędny, ponieważ nie obciąża mocno procesora.
Po konwertowaniu dźwięku do pliku w firmacie FLAC za pomocą programu Sound Normalizer, możecie zmniejszyć rozmiar pliku flac jeszcze o 10%. Aby to zrobić, należy otworzyć plik.flac i zmniejszyć poziom normalizacji tego pliku opierają się na fakcie, że zmniejszenie poziomu normalizacji o 1% zmniejsza rozmiar pliku. flac co najmniej o 0.2%.
Wyniki
Normalizacja - to niezakłócający typ przetwarzania.
Normalizacja towarzyszy zmianam głosności lub zakresowi dynamiki, to znaczy, zmienia się stosunek między dźwiękiem najcichszym a najgłośniejszym w dźwięku audio.
Normalizacja pozwala poprawić jakość: jesli dla plików Wav, FLAC to się wyraża zwiększeniem zakresu dynamiki, dla plików Mp3 to się wyraża wyeliminowaniem przycięć.
Rozpoczynając normalizację plików MP3, FLAC i WAV należy pamiętać, że są 2 rodzaje normalizacji:
Normalizacja szczytowa;
Normalizacja na średnim poziomie.
Należy wiedzieć, że są dwa tryby normalizacji:
Pojedynczy;
Pakietowy.
Pakietowy tryb normalizacji współpracuje z listą przetwarzania i pozwala wyrównywać postrzeganą głośność dla grupy kompozycji. Jeśli w grupie utworów wszystkie utwory należą do tego samego gatunku lub stylu muzyki, zwykle wystarczy do tego normalizacji szczytowej. Jeśli w grupie kompozycji są utwory, które należą do różnych gatunków, zazwyczaj konieczne jest użycie normalizacji na średnim poziomie.
Dla plików Mp3 należy stosować normalizację na średnim poziomie, ponieważ ich poziom głosności zazwyczaj jest równy maksymalnemu lub go przewyższa i powoduje pojawienie przecięć. Ponadto, ze względu na niewielki rozmiar na płycie lub pamięci flash jest dużo plików MP3, które często należą do różnych gatunków muzycznych. Dlatego dla plików Mp3 najbardziej optymalnym wariantem będzie połączenie normalizacji na średnim poziomie z normalizacją szczytową, która zapobiega przycinaniu sygnału dźwiękowego i pozwala uzyskać maksymalną jakość.