Обработката на Mp3, Mp4, FLAC, Ogg, APE, AAC и Wav файловете може да бъде разделена на 2 вида: изкривяване (дисторшън) и неизкривяване. И докато начините за изкривяване на преработката променят оригиналното съотношение на нивата и честотата на амплитудите, неизкривяващите начини на преработка променят нивото на всички амплитуди еднакво или оставят непроменено нивото на всички амплитуди и честоти на звука.
Най-разпространеният начин за изкривяване на преработката е използването на уравнител, а най-разпространеният начин на неизкривяване на обработката е да се използва нормализатор. В тази статия ще разгледаме работата на нормализатора.
При точката на нормализиране амплитудата променя първоначалния аудио сигнал и формата остава същата.
При слушане това се усеща като смяна на силата на звука.
Промяната на силата на звука е съпроводена с промяна в динамичния диапазон, т.е. в съотношението на най-силната спрямо най-тихата стойност на звуковия сигнал.
С увеличаването на силата на звука се увеличава и динамичният обхват. Ограничението, намаляването на динамичния обхват и силата на звука произлизат от факта, че когато музиката звучи точно, монотонно, с еднаква сила на звука през цялото време, тя става скучна, безизразна, по-плоска; изразяването и динамизмът изчезват, а яркостта на възприятието се губи.
Разбира се, можете да използвате контролера за звука или бутона за звука и просто да увеличите силата без помощта на нормализатора, но ако разполагате не с една, а с група от песни, това създава осезаемо неудобство. Всяка композиция има собствена сила на звука, динамичен обхват и средна сила.
Ако всички музикални композиции са изпълнени в един стил или жанр, като правило е възможно да бъдат ограничени до максимална степен на нормализиране. Максималната степен на нормализиране за група композиции определя динамичния обхват на едно ниво за всяка отделна композиция по такъв начин, че всички композиции да имат еднакъв динамичен обхват.
Ако всички песни или музикални композиции са в различен стил или жанр, като правило се прибягва до нормализиране на средното ниво на звука. Нормализирането на средното ниво за група от композиции определя силата на звука или динамичния обхват на различните нива за всяка композиция в зависимост от средната стойност на силата на звука на това произведение, което при група от композиции създава усещането за идентичен обем при преход от една песен или композиция към друга
Нека разгледаме нормализирането на звука във връзка с програмата Sound Normalizer.
Sound Normalizer се различава от останалите звукови редактори от типа Sound Forge, които извършвайки нормализирането на Mp3 файловете, първоначално превръщат този Mр3 файл в Wav файл, след това нормализират този Wav файл и накрая преобразуват Wav файла обратно в Mp3 файл. Sound Normalizer осъществява нормализирането на Mp3 файловете без преобразуване или някаква трансформация, а просто променя контролната скорост във всеки кадър на Mp3 файла.
Sound Normalizer се различава от останалите плеъри от типа Foobar 2000, които извършвайки нормализирането на Mp3 файловете, използват за тази цел APEv2 тагове, като така оставят недокоснат всеки кадър на Mp3 файла. Sound Normalizer не използва APEv2 тагове за нормализиране, което прави възможно слушането на Mp3 файловете с променена сила на звука в хардуерните плеъри с флаш памет. Освен това Sound Normalizer извършва тестване и нормализиране на всеки канал по отделно, което позволява автоматичното нормализиране на силата на звука във всеки канал на идентично ниво, което подобрява стерео ефекта.
Трябва да отворите файл преди да започнете нормализирането.
Програмата разполага с 2 режима на работа: единичен и партида.
Единичен Режим
Партида Режим
Можете да отворите файл в единичен режим, след като изпълните командата "Отвори".
Можете да отидете в режим партида, след като изпълните командата "Процесор за обработка на партида".
Можете да отворите файлове в Процесора за обработка на партида, като използвате следните три начина:
Добави
Като изпълните командата "Добави файлове", с която можете да изберете Mp3, Mp4, FLAC, Ogg, APE, AAC и Wav файл или файлове;
Като изпълните командата "Добави папка", с която можете да изберете всички Mp3, Mp4, FLAC, Ogg, APE, AAC и Wav файлове, намиращи се в тази папка;
Като изпълните командата "Добави папки", с която можете да изберете всички Mp3, Mp4, FLAC, Ogg, APE, AAC и Wav файлове, както и всички подпапки, намиращи се в тази папка.
Програмата има средно ниво на нормализиране на Mp3 файловете с определяне на изрязването. Това не е целесъобразно, тъй като нивото на звука на Mp3 файловете е близко до максималната точка или надвишава максималната степен на нормализиране на Mp3 файловете.
Оптималният вариант би бил комбинацията от нормализиране на средното ниво с максимална степен на нормализиране, предотвратяващо изрязването.
Изрязването се появява в Mp3 файла, когато Wav файлът се конвертира с максимално ниво над 90%. Затова направете максимална степен на нормализиране преди конвертирането на Wav файловете в Mp3 за Wav файлове с максимално ниво не по-голямо от 90%.
Моля, вижте и чуйте един и същ звук със и без изрязване.
Без изрязване
Слушайте и сравнете звук без изрязване "NoClipping.mp3" с изрязаното звук "Clipping.mp3"
Без изрязване
Изрязване
Sound Normalizer
Sound Normalizer
Изрязване
Слушайте и сравнете клипирания звук "Clipping.mp3" с неклипирания звук "NoClipping.mp3"
Изрязване
Без изрязване
Sound Normalizer
Sound Normalizer
Тестването на Mp3, Mp4, FLAC, Ogg, APE, AAC и Wav файловете и определянето на препоръчителната максимална степен на нормализиране без изрязване преди нормализирането би било най-добрият начин за осъществяване на нормализирането.
Тест
Препоръчителната максимална степен на нормализиране без изрязване е оптималното ниво на нормализиране, премахващо изрязването и осигуряващо максимално качество на звука.
В режим Партида препоръчителната максимална степен на партидно нормализиране на списъка за обработка без изрязване е оптималното ниво на нормализиране, премахващо изрязването и осигуряващо максимално качество на звука, изчислено за настоящия списък за обработка.
Партида Тест
Съществува една команда "Нормализирай всеки файл на максимално ниво без изрязване" (”Normalize each file on a maximum level without clipping”) в режим Партида. Тази команда представлява изпълнение на нормализирането на максимално ниво за Mp3 файловете.
В режим Партида, съществува командата "Нормализирай всеки файл на максимално ниво без изрязване" ("Normalize each file on a maximum level without clipping"). Тя е изпълнение на нормализирането на максимално ниво за Mp3 файлове, т.е. във всеки файл силата на звука се увеличава достатъчно без тонколоната да "гърми", а нивота на звука е на възможния максимум. В този случай нормализирането клони към 0 децибела (dB).
"Запази съотношението между каналите" ("Save the ratio between the channels") е изключено по подразбиране и Sound Normalizer се настройва автоматично според средното максимално ниво или сила на звука за всеки канал. Ако командата "Запази съотношението между каналите" е включена, тогава Sound Normalizer ще запази същото първоначално съотношение на силата на звука между каналите, увеличавайки силата на звука във всеки канал до стойността на нивото за нормализиране на регулатора на дадените синхронизирани плъзгачи. Това означава, че командата "Запази съотношението между каналите" ви позволява да промените силата на звука на двата стерео канали (ляв, дясен) до една и съща стойност, като запазва първоначалните различия на силата на звука между каналите. В този двуканален стерео сигнал се избира максималната амплитуда или сила на звука. Въз основа на тази информация, нормализирането се извършва едновременно и в двата канала.
Нивото на нормализиране на Mp3 файловете изразява в проценти стойността в 89 db в програмата Sound Normalizer. Това е 89 db, което представлява 100%.
89 db се определят от практическото разглеждане на нивото на звука в повечето Mp3 файлове, за които иначе не съществува изрязване.
Намалете размера на Mp3, Wav и FLAC файловете
Ако се налага да намалите качеството и размера на Mp3 файла, трябва да използвате Mp3 към Mp3 конвертор.
Sound Normalizer включва конвертор от Mp3 към Mp3 с пестене, като стартира ID3 v1 и v2 тагове (Актьор / Заглавие / Жанр и др.).
Необходимо е да се отбележи, че увеличаването скоростта на потока или битрейта на Mp3 файла не увеличава качеството на звука на този файл.
Ще видите колонката "Приблизителен размер", минаваща в режим Партида и както се вижда на картинката по-долу, стойността в тази колонка ще се актуализира всеки път, щом в настройките на енкодера (бутонът "Настройки ..." ("Settings..."), Изходният формат "MP3" в раздела "Конвертиране на Партидата" ("Batch Converting")) натиснете бутона "Приложи" ("Apply") или "OK".
Приблизителен размер
За да намалите размера на Mp3 файла, най-добре намалете скоростта на потока или битрейта. В такъв случай имате 3 варианта на компресиране на данните в потока:
1. С постоянна скорост на потока (Constant bitrate, CBR);
2. С променлива скорост на потока (Variable bitrate, VBR);
3. Със средна скорост на потока (Average bitrate, ABR).
Режимът CBR ще ви покаже предвидения размер на Mp3 файла.
Режимът VBR ще ви покаже непредсказуемата стойност на намаляване на Mp3 файла.
Режимът ABR ще прогнозира с много по-голяма (в сравнение с VBR) точност стойността на намаляване на Mp3 файла.
Ако трябва да запазите качеството и да намалите размера на Wav файла, по-добре използвайте конвертора от Wav към FLAC. Параметрите на енкодера FLAC се настройват по подразбиране за получаване на оптималното съотношение скорост/ниво на компресия за повечето видове входящи файлове. Въпреки това тази по-голяма част от видовете входящи файлове е базата, на която се изчисляват повечето параметри на FLAC енкодера за звук от аудио CD-то (т.е. 44.1кГц, 2 канала, 16 бита). Благодарение на простите алгоритми на декодера, скоростта на FLAC декодирането над скоростта на кодиране освен FLAC енкодера има и хардуерна поддръжка, която прави кодера дори още по-бърз и енергийно ефективен, тъй като не зарежда напълно централния процесор. След като конвертирате звука във файла с формат FLAC, с помощта на програмата Sound Normalizer можете да намалите размера на файла .flac най-малко с 10%. За тази цел е необходимо да отворите.flac файла и да намалите нивото на нормализиране на този файл, изхождайки от това, че намаляването на нивото на нормализиране с 1% намалява размера на .flac файла най-малко с 0.2%.
Заключение
Нормализирането не се явява деформиращ вид обработка.
Нормализирането е съпроводено с промяна на силата на звука или на динамичния диапазон, който представлява отношението между най-силната и най-безшумната стойност на звуковия сигнал.
Нормализирането позволява да се подобри качеството: ако за Mp4, FLAC, Ogg, APE, AAC, Wav файловете е изразено в увеличаване на динамичния обхват, за Mp3 файловете то се изразява в премахване на изрязването.
Започвайки с нормализирането на Mp3, Mp4, FLAC, Ogg, APE, AAC и Wav файловете, е необходимо да се вземе предвид, че има 2 вида нормализиране:
Максимално нормализиране;
Нормализиране на средно ниво.
Необходимо е да се знае, че има 2 режима на нормализиране:
Единично;
Партида.
Нормализирането на режим Партида работи със списък за обработка и позволява да се подреди избраният обем за група композиции. Ако всички песни в партидата от композиции принадлежат към един и същ жанр или стил в музиката, тогава обикновено е достатъчно използването на максималното нормализиране.
Ако в партидата композиции има песни от различни жанрове, тогава обикновено е необходимо използването на нормализиране на средно ниво.
Употребата на нормализирането на средно ниво е необходимо за възпроизвеждане на Mp3 файловете, тъй като силата им на звука като правило е равна на максимума или го надвишава, което води до изрязване. Mp3 файловете имат малък размер и следователно са разпределени на диск с нормален капацитет в значително количество и нерядко принадлежат на различни музикални жанрове. Използването на нормализирането на средно ниво, заедно с максималното нормализиране предотвратява подрязването на звуковия сигнал и позволява получаването на максимално качество, следователно би било оптималният вариант за Mp3 файловете.